دکتر زکیانی: نهادهای رسمی مخالفتی با بازگشت نصر ندارند

نوشته شده در تاریخ ۱۳:۳۰:۰۰ ۱۳۹۸/۰۲/۲۲ و در حوزه های اخبار و رویدادها - ۰ نظر
دکتر زکیانی: نهادهای رسمی مخالفتی با بازگشت نصر ندارند
حکمت و فلسفه: رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران می گوید: تلاش های گسترده ای در سطح روسای قوا برای بازگشت سید حسین نصر به ایران انجام شده اما مخالفت برخی گروه های غیر رسمی مانع این امر شده است.

دکتر غلامرضا زکیانی رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه، در پاسخ به این پرسش که آیا موسسه حکمت و فلسفه می تواند تعاملاتی با نهادهای مختلف برقرار کند تا زمینه بازگشت دکتر نصر به ایران فراهم شود ، گفت: امکان رایزنی و تعامل وجود دارد. ولی شما در نظر بگیرید که فراتر از انجمن، نهادهای مختلف در این زمینه تلاش کرده اند اما هنوز بستر بازگشت وی به ایران فراهم نشده است.

سید حسین نصر فیلسوف 86 ساله ایرانی است که در سال 1353، انجمن شاهنشاهی فلسفه و حکمت ایران را تاسیس کرد.
وی کارشناسی فیزیک را از مؤسسه فناوری ماساچوست و تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه هاروارد در رشته فلسفه و تاریخ علم گذرانده است.
نصر قبل از انقلاب ریاست دانشکده ادبیات و سپس معاونت دانشگاه تهران و ریاست دانشگاه صنعتی شریف را برعهده داشت وی پس از انقلاب از ایران خارج شد و هم اکنون استاد دانشگاه جرج واشنگتن در آمریکا است.
ذکیانی با بیان اینکه در حد روسای قوا در دوره های مختلف تلاش هایی برای بازگشت نصر به ایران صورت گرفته است افرود: هیچ نهاد رسمی، رسما به ما اعلام نکرده است که مخالف بازگشت نصر به ایران است.
وی ادامه داد: با این حال مخالفت برخی قشرهای خاص و نهادهای غیر رسمی که تحلیل و تلقی های سطحی از امور دارند باعث شده است علیرغم این همه تلاش، امکان بازگشت نصر به ایران فراهم نشود.
رئیس موسسه حکمت و فلسفه با تاکید بر این نکته که فضای علمی و فکری ایران نیازمند حضور اندیشمندانی مثل نصر است، گفت: نصر نسبت به خیلی از متفکران حال حاضر ایران به مبانی انقلاب و غرب ستیزی حساس تر و مومن تر است. با این وجود اما نمی دانم این نهادی غیر رسمی چه زمانی قرار است با منطق و عقل با مسائل برخورد کنند و توجه داشته باشند که فرهنگ ایران خیلی عمیق تر از این حرف های سطحی است. فرهنگ ایران خیلی گسترده از بازه های زمانی چهل، پنجاه ساله است.
وی تاکید کرد: ما نباید خود را از اندیشمندان معاصر و تاثیر گذار ایرانی محروم کنیم.

** موسسه حکمت و فلسفه با دوران طلایی خود فاصله دارد
رئیس موسسه حکمت و فلسفه همچنین گفت: این موسسه بعد از انقلاب موسسه حکمت و فلسفه دچار فراز و فرود های بسیاری شده است.
وی ادامه داد: این مجموعه یکی از معدود موسساتی است که قبل از انقلاب و در سال 1352 توسط دکتر نصر تاسیس شده است. اسم اولیه موسسه هم، انجمن شاهنشاهی فلسفه ایران بود. این اسم و این سابقه، باعث رکود بعد از انقلاب شد و این موسسه حکمت و فلسفه با چند موسسه دیگر ادغام شد که در نتیجه از هویت مستقل فرهنگی، فکری و فلسفی موسسه کاسته شد.
استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به تلاش های غلامرضا اعوانی برای بهبود جایگاه موسسه جکمت و فلسفه افود: در سال 1381 موسسه حکمت و فلسفه استقلال مجددی پیدا کرد. آقای اعوانی در این دوره که ریاست موسسه را بر عهده داشت تلاش های خوبی برای ارتقاء جایگاه موسسه انجام داد. منتها هیچ وقت موسسه به دوران طلایی قبل از انقلاب خود که افراد شاخصی در آن حضور می یافتند نرسید.
ذکیانی با بیان اینکه در حال حاضر هم، اعضای هیات علمی موسسه کم نظیر هستند و زمان لازم است تا روابط بین المللی و داخلی موسسه ارتقاء یابد. گفت: بازدید از ایران و امضای تفاهم نامه با این مجموعه رسانه ای، در واقع تلاشی برای گسترش روابط با رسانه ها است که محصولات و عملکرد موسسه بیش از گذشته در حوزه عمومی دیده شود تا بلکه بتوانیم جایگاه موسسه را ارتقاء بدهیم.