نشریه ترنم حکمت (شماره هفتم ) منتشر شد.

نوشته شده در تاریخ ۱۱:۳۴:۰۰ ۱۳۹۷/۰۳/۳۰ و در حوزه های تک صفحه ای - ۰ نظر
نشریه ترنم حکمت (شماره هفتم ) منتشر شد.
حکمت و فلسفه: نشریه ترنم حکمت (شماره هفتم ) منتشر شد.

شماره هفتم نشریه ترنم حکمت مربوط به گزارش عملکرد و مجموعه فعالیتهای سال 1396 مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران منتشر شد(جهت مطالعة متن کامل این نشریه  می‌توانید فایل PDF  آن را از بخش مستندات سمت چپ (همین صفحه) دانلود نمایید).
آنچه در پی می‌آید یاداشت  دکتر عبدالحسین خسروپناه رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در خصوص عملکرد پژوهشی مؤسسه در سال 1396 است:

یادداشت مدیر مسئول
امسال هم توفیق یافتیم هفتمین شماره سالنامه ترنم حکمت را به زیور طبع بیاراییم. عملکرد پژوهشی مؤسسه در سال 1396 در این بخش‌ها قابل دسته‌بندی است:
1. برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های داخلی 2. همایش‌ها، نشست‌ها و دیدارهای بین‌المللی 3. آموزش و تحصیلات تکمیلی در مقطع دکتری 4. مدرسه تابستانی 5. فعالیت‌های پژوهشی اعضای هیأت علمی 6. کلاس‌های آزاد 7. معرفی آثار علمی 8. جلسات معرفی و نقد آثار علمی 9. کسب افتخارات و توفیقات علمی.
1. در بخش برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های داخلی:
- مراسم روز جهانی فلسفه با عنوان «حکمت در ادیان توحیدی» و با حضور رهبران معنوی ادیان مختلف در مؤسسه ما برگزار شد، سخنرانان این مراسم غیر از اینجانب و دو تن از از صاحب نظران فلسفه اسلامی، خلیفه ارامنه تهران و اسقف کلیسای شرق آشوری ایران و رئیس انجمن موبدان تهران و نماینده ای از کلیمیان ایران بودند که مفهوم حکمت را از نگاه ادیان خود تبیین کردند.
- مراسم بزرگداشت مقام ابن‌سینا با عنوان «ابن‌سینا در متن آثارش» متمایز از همه سال‌های قبل برگزار شد. باور اینجانب این است معرفی یک حکیم در متن آثارش بسیار متفاوت تر و متمایز تر از معرفی توسط شارحان یا منتقدان اوست. کار نابی که ما درباره ابن‌سینا انجام دادیم.
- مراسم بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی به مناسبت نقش خاصی که خواجه در تقریب حکمت و کلام داشت با عنوان «نسبت حکمت و کلام» برگزار شد.
2. در بخش برگزاری همایش‌ها، نشست‌ها و دیدارهای بین‌المللی:
- حضور هیأت آلمانی در مؤسسه با هدف جلب همکاری ما در طرح بزرگ «ارزش های مشترک پلی برای عبور از بحران ها» که با مشارکت علمی سه کشور آلمان ، چین و ایران برگزار می شود از جمله فعالیت‌ها بود.
- حضور اینجانب و تعدادی از همکارانم در کنفرانس انستیتوی فلسفه آکادمی علوم روسیه تحت عنوان «انقلاب و تطور در تاریخ و اندیشه اسلامی». سفر اینجانب به نروژ و سخنرانی با موضوع «عوامل معرفتی خشونت در جهان اسلام» در همین راستا برگزار شد که گزارش آنها در سالنامه پیش رو آمده است.
3. در بخش آموزش و تحصیلات تکمیلی در مقطع دکتری؛ گزارشی از فعالیت‌های علمی دانشجویان و نحوه پیشرفت رساله‌های دکتری که خودشان ارائه نموده‌اند را ذکر کرده‌ایم. 

4. در بخش برگزاری مدرسه تابستانی؛ گزارشی از دومین دوره «مدرسه تابستانی حکمت هنر دینی»، که شامل بخش‌هایی از دروس اساتید حاضر در این جلسات بود را تقدیم کرده‌ایم.
5. در بخش فعالیت‌های پژوهشی اعضای هیأت علمی؛ گزارشی از طرح‌های پژوهشی در دست انجام اساتید که خودشان ارائه نموده‌اند را تقدیم کرده‌ایم.
6. در بخش برگزاری کلاس‌های آزاد؛ برنامه همه کلاس‌های آزاد مؤسسه جهت برنامه‌ریزی عزیزان برای بهرمندی از این کلاس‌ها تقدیم شده است.
7. در بخش معرفی آثار علمی؛ حدود 30 عنوان اثر جدید که به زیور طبع آراسته شده را را معرفی کرده‌ایم.
8. در بخش برگزاری جلسات معرفی و نقد آثار علمی؛ آثار برگزیده چند تن از اساتید مؤسسه با سخنرانی اساتید صاحب‌نظر رونمایی و معرفی شد.
9. و در بخش کسب افتخارات و توفیقات علمی؛ موفقیت‌های اساتید و دانشجویان مؤسسه را در تألیف، ترجمه و تصحیح آثار علمی شاخص و مهم معرفی کرده‌ایم
کوشش بنده بر این است که زمینه ای فراهم کنیم تا علاقمندان و بخصوص پژوهشگران جوان بتوانند از محتوای عملکرد پژوهشی مؤسسه موضوعاتی را برای تحقیق و مطالعه جدی تر و عمیق تر بیابند و هر یک گوشه ای از بار فکری و فرهنگی جامعه را به فراخور حال خویش به عهده گیرند.
نقش مهم وزارت علوم و هیأت محترم امنای مؤسسه را باید ارج نهاد که زمینه چنین اقدامات و باقیات صالحاتی را برای مؤسسه به ظاهر کوچک اما به واقع بزرگ و اثرگذار ما فراهم می کنند.
برای بنده و همکارانم موجب افتخار و امتنان است که از نظرات همه مخاطبان مطلع شویم و در راستای تأمین نیازهای فکری شما عزیزان گام برداریم. الحمدلله رب العالمین.

عبدالحسین خسروپناه 
رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران
فروردین 1397