دیدار پروفسور Pierre Caye رئیس مرکز تحقیقاتی ژان پپن فرانسه و هیئت همراه از مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران

نوشته شده در تاریخ ۱۳:۱۵:۰۰ ۱۳۹۷/۰۲/۱۱ و در حوزه های تک صفحه ای - ۰ نظر
دیدار  پروفسور Pierre Caye رئیس مرکز تحقیقاتی ژان پپن فرانسه و هیئت همراه از مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران
حکمت و فلسفه: دیدار پروفسور Pierre Caye رئیس مرکز تحقیقاتی ژان پپن فرانسه و هیئت همراه از مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران

پروفسور Pierre Caye رئیس مرکز تحقیقاتی ژان پپن فرانسه وابسته به مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه (CENTRE NATIONNAL DE LA RECHERCHE SCIENTIFIQUE) و پروفسورMaron Aouad به همراه برخی پژوهشگران این مرکز در تاریخ یکشنبه 9 اردیبهشت از مؤسسه بازدید نمودند. ابتدا این هیئت از کتابخانه مؤسسه بازدید کردند و سپس در سالن میزگرد مؤسسه حاضر شدند.

پروفسور Pierre Caye سالیان درازی است که در زمینه پژوهش‌های بنیادی درباره فلسفه، معماری،‌ و هنر و خصوصاً تأثیر فرهنگ یونانی در دوره تجدید حیات فرهنگی اروپا مشغول به فعالیت هستند و دارای تألیفات متعددی در زمینه‌های یادشده است. پروفسور Maron Aouad نیز دارای پژوهش‌های گوناگون در باب فلسفه ارسطو در جهان اسلام مجامع بین المللی و فرانسه هستند و در مجامع بین‌المللی گوناگون حضور داشته و جوایز معتبر بین‌المللی نیز دریافت کرده است. آقای Mourad Morel نیز از پژوهشگران این مرکز هستند که در شرف دفاع از رساله دکترای خود در زمینه فلسفه اسلامی با تأکید بر آثار منطقی بطرس التولایی یا التولانی(1747-1656) در دانشگاه ژنو سوئیس است.
به گفته پروفسور Maron Aouad این مرکز در حال تهیه مقدمات لازم برای انجام یک طرح تحقیقاتی مفصل در باب توصیف نسخه‌های عربی و سریانی با عنوان ابجد است؛ هم از منظر نسخه‌شناختی و هم از منظر مضمونی. در این بررسی به ویژگیهای نسخه‌های خطی اعم از بررسی مؤلف، کاتب، رسم‌الخط، تاریخ کتابت، نوع کاغذ، ثبت آغاز و انجام نسخه‌ها و دیگر اطلاعات لازم در خصوص نسخه‌ها اشاره خواهد شد.
این مرکز برای آغاز این طرح یازده کشور را  به کوشش سی پژوهشگر بررسی خواهد کرد. برخی از این کشورها عبارتند از ترکیه،‌ لبنان، مصر، ‌اسپانیا، ‌فرانسه،‌ ایتالیا، انگلیس.
پروفسور Maron Aouad در این دیدار پیشنهاد انعقاد تفاهم‌نامه‌ در زمینه‌های تبادل استاد و دانشجو، و زمینه‌های مشترک پژوهشی درباره فلسفه اسلامی و فلسفه یونان، قرون وسطی، رنسانس و دوره جدید را ارئه دادند.

در ادامه آقای پروفسور Pierre Caye سخنرانی خود با عنوان:

 "The difference between the One and the Being in the Greek Neoplatonism (Plotinus, Proclus, Damascius)"
در حضور اساتید و پژوهشگران و دانشجویان دکتری مؤسسه ایراد نمودند.

ایشان در این سخنرانی به ویژگیهای اساسی مکتب نوافلاطونی و پرسشهایی که در این زمینه در تاریخ فلسفه غرب مطرح شده است اشاره نمودند.
بعد از این سخنرانی آقای مورل نیز یک کارگاه آموزشی در خصوص نگارش رساله دکتری برای دانشجویان مؤسسه برگزار کرد و گزارشی از مراحل نگارش رساله دکتری خود درباره کتاب المنطق التولایی و روش کار و تجارب خود در این زمینه برای دانشجویان دکتری مؤسسه ارائه داد.