۱۶۸ جلسه درس‌گفتار های

« عرفان نظری و عملی»

نوشته شده در تاریخ ۱۳:۵۱:۰۰ ۱۳۹۵/۰۶/۱۴ و در حوزه های اخبار و رویدادها - ۰ نظر
« عرفان نظری و عملی»
این مجموعه مشتمل بر ۱۶۸ جلسه مباحثِ درآمدی بر عرفان نظری، شرح منازل السائرین خواجه عبدالله انصاری،شرح تمهید القواعد، و شرح مقدمات قیصری بر فصوص الحکم است.

این مجموعه مشتمل بر 168 جلسه مباحثِ درآمدی بر عرفان نظری، شرح منازل السائرین خواجه عبدالله انصاری،شرح تمهید القواعد، و شرح مقدمات قیصری بر فصوص الحکم است.

عرفان نظری و عملی دو شاخه از عرفان اسلامی است. عرفان نظری به تبیین و اثبات وحدت شخصی وجود و تعینات الهی و انسان کامل می‌پردازد. عرفان عملی نیز عبارت از منازل السائرین و احوالات معنوی است. استاد خسروپناه در9جلسه مباحث هستی شناسی، معرفت شناسی و انسان شناسی عرفانی را ارائه نموده اند سپس در 37 جلسه شرح منازل السائرین خواجه عبدالله انصاری را تدریس کرده‌اند که این دروس از سال 1391 آغاز و در فروردین 1394 به پایان رسیده است.
کتاب «التمهید القواعد فی شرح قواعد التوحید» مشهور به «تمهید القواعد» نوشته صائن الدین بن ترکه اصفهانی است. این اثر نیز طی 80 جلسه در سال‌های 1392 و 1393 توسط استاد خسروپناه در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران تدریس شده.
از دیگر منابع مهم عرفان نظری کتاب «فصوص الحکمِ» ابن عربی است که با وجود حجم اندکش بیش از صد و ده شرح مختلف برآن نوشته شده. در سال‌های 1394 و 1395 استاد خسروپناه در 42 جلسه به تدریس کتاب «مقدمات قیصری بر فصوص الحکم» پرداخته‌اند.

برای تهیه این درس‌گفتار می‌توانید به کتابفروشی مؤسسه به نشانی خیابان نوفل لوشاتو، نرسیده به چهارراه امیراکرم کتابفروشی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران مراجعه نمایید.

 

www.irip.ir

تلفن: 02166970806